Czy butla gazowa w domu jednorodzinnym może wybuchnąć?

Niebezpieczne sytuacje to codzienność w pracy strażaka. Od dłuższego czasu śledzę serwis pożarniczy, który przedstawia interesujące przypadki zdarzeń, które mogą nas wiele nauczyć. Bezpieczeństwo w domu byłoby niemożliwe, gdyby nie montaż nowoczesnych rozwiązań. Instalacje grzewcze są coraz lepiej chronione, instalacje elektryczne wymieniane, ale nie każdego na to stać. Przykładem mogą być szeroko stosowane butle gazowe, które na przestrzeni lat wciąż cieszą się dużą popularnością. 

Niewłaściwe użytkowanie butli gazowych w budynkach mieszkalnych może przyczyniać się do bardzo poważnych zdarzeń. Jednym z nich jest sytuacja z 16 grudnia tego roku, kiedy to około godziny 14:30 w jednym z budynków w Żarnowie miał miejsce wybuch gazu. Kto wie co było przyczyną wybuchu? Może to złe użytkowanie butli gazowej, wadliwa instalacja przyłączeniowa, a może brak rozwagi i zapalenie się ulatniającego gazu? Tego wciąż niewiadomo, lecz zdarzenie było bardzo poważne, gdyż w wyniku wybuchu butli gazowej ranny został mieszkający w domu 44-latek. Na szczęście mężczyzna był jedyną osobą przebywającą wewnątrz pomieszczenia. Na miejsce skierowano jednostkę strażacką, która zajęła się poszkodowanym i udzieliła pierwszej pomocy przedmedycznej. Mężczyzna został przekazany w ręce Zespołu Ratownictwa Medycznego, który zajął się transportem 44-latka do miejscowego szpitala. http://sprzet-ppoz.pl

Skala uszkodzeń oraz konieczność zabezpieczenia domu z użyciem czujek gazu

Wybuch był tak silny, iż naruszona została konstrukcja budynku. Na zdjęciach udostępnionych przez lokalne portale informacyjne widać popękane ściany zewnętrzne. Uszkodzony został także wewnętrzny fragment dachu, a część budynku została zwyczajnie rozerwana. Być może tym razem udałoby się uchronić obiekt, gdyby tylko zastosowano właściwy system czujników gazu.