Dezynfekcja maszyn rolniczych w okresie zimowym.

Zbliżający się okres przymrozków to dobry moment na dezynfekcję maszyn rolniczych. O ile uprzątnięcie budynków inwentarskich nie powinno być trudne, tak właściwe zabezpieczenie pojazdów może przysporzyć rolnikowi sporo problemów. W celu właściwego zabezpieczenia sprzętu rolniczego konieczne jest uwzględnienie warunków pogodowych oraz właściwości samego preparatu. 

Wiele dostępnych w sprzedaży preparatów osiąga pełną skuteczność w określonych warunkach. Przykładem może być większość środków, których maksymalny zakres temperatur wynosi do -10, -15 stopni Celsjusza. Oznacza to, że preparat nie spełnia swoich właściwości przy niższych temperaturach. Część producentów szuka nowych rozwiązań mających na celu poprawić skuteczność działania preparatów w niskich temperaturach. Przykładem nieskutecznych, lecz stosowanych rozwiązań jest podgrzewanie środka dezynfekującego. Takie działanie tylko w teorii powinno zapewniać działanie środka. W praktyce dochodzi do przymarzania preparatu do powierzchni, co zupełnie mija się z celem. Dobry środek dezynfekcyjny stosowany w ujemnych temperaturach powinien posiadać w składzie glikol propylenowy. Co ciekawe, domowym sposobem na zwiększenie skuteczności preparatu może być użycie zimowego płynu do spryskiwaczy. Taki zestaw jest bezpieczny dla maszyn rolniczych, a etanol oraz inne substancje czynne zawarte w preparacie skutecznie dezynfekują powierzchnię. Podobne tematy są poruszane na forum rolniczym: https://forum-rolnika.pl/forum

Doświadczenie w rolnictwie pozwala wskazać, że dezynfekcja pojazdów mechanicznych wykorzystywanych w gospodarstwie rolnym nie musi być trudna. Rzadkością są temperatury spadające poniżej -15 stopni. Możemy znacznie wcześniej zaplanować prowadzenie działań dezynfekcyjnych tak, aby ominąć okres niskich temperatur i tym samym zapewnić skuteczne działanie preparatu.